- Oględzin należy dokonywać w następujących pozycjach:
- z rękami opuszczonymi wzdłuż wyprostowanego tułowia
- w pozycji pochylonej
- z rękami opartymi na biodrach
- z rękami uniesionymi do góry
Przyjmując każdą z tych pozycji badająca się kobieta powinna szukać zmian wymienionych wyżej, które da się dostrzec gołym okiem. Należy też zwrócić uwagę na „konsystencję” piersi. Powinna przypominać pośladek. Ściskając brodawkę, sprawdza się, czy nie ma żadnego wycieku. Jeśli kobieta nie jest w ciąży i nie karmi, każdy wyciek stanowi patologię.
Po zbadaniu piersi wizualnie, należy przejść do badania palpacyjnego. Dotykać piersi należy całymi palcami, a opuszkami badać. Najlepiej wykonywać badanie zawsze tak samo – zaczynać w tym samym miejscu, badać w tym samym kierunku.
- Pierwszą część badania najlepiej zrobić pod prysznicem.
- Druga część badania palpacyjnego odbywa się w pozycji leżącej. Pozycja ta prowadzi do spłaszczenia struktury utkania gruczołu piersiowego, a co za tym idzie, możliwość dokładniejszego zbadania go.
Kobieta podnosi za głowę prawą rękę, a lewą ręką bada prawą pierś. Uciska tkanki, zataczając małe kółka tak, by zbadać dokładnie całą powierzchnię piersi. Ucisk powinien być na tyle silny, by dawał możliwość wykrycia zmian na różnej głębokości. Po zakończeniu badania prawej piersi, należy unieść lewą rękę i rozpocząć analogiczne badanie lewej piersi.
Kobieta kładzie się na plecach, pod prawy bark podkłada poduszkę i wkłada prawą rękę pod głowę. Lewą ręką bada prawą pierś ze szczególnym uwzględnieniem zewnętrznej części piersi (tej bliżej pachy). Lepsze spłaszczenie zewnętrznej części (szczególnie istotne w przypadku obfitego biustu) można uzyskać, skręcając biodra w kierunku badającej ręki. Następnie kobieta powinna wyjąć poduszkę spod barku i wyprostować biodra, co spowoduje spłaszczenie części piersi bliżej mostka i zbadać ten właśnie obszar.
Kładąc prawą rękę wzdłuż tułowia, kobieta lewą ręką bada prawy dół pachowy i przestrzeń nad prawym obojczykiem, sprawdzając, czy węzły chłonne nie są powiększone, czy nie ma tam obrzęków i bolesnych punktów.
W taki sam sposób należy zbadać lewą pierś, lewy dół pachowy i przestrzeń nad lewym obojczykiem.
Jeśli jakaś zmiana zlokalizowana jest w obydwu piersiach, zwykle nie ma się czym niepokoić, ale mimo wszystko warto skonsultować to z lekarzem. Jednostronną zmianę trzeba skonsultować w miarę możliwości szybko.
Należy pamiętać, że samobadanie nie ma na celu znalezienia zmian. Ma na celu upewnienie się, że żadnych zmian nie ma.
Elżbieta Haque