Zdrowe zęby u dzieci i młodzieży

Dbanie o higienę jamy ustnej u dzieci.

     Dbanie o zęby u dziecka należy rozpocząć już od momentu pojawienia się pierwszych ząbków. Służą do tego delikatne szczoteczki dla niemowląt lub specjalne szczoteczki zakładane na palec. Myjemy samą wodą. Około 1 roku życia należy myć dziecku zęby 2 razy dziennie przy użyciu szczoteczki z nałożoną pastą o wielkości ziarenka groszku. Po wyszczotkowaniu zębów, dziecko powinno wypłukać jamę ustną. Jeśli tego nie umie i połka pastę, należy wtedy wybrać pastę o niskiej zawartości zawiązków fluoru. Starsze dzieci powinny myć zęby samodzielnie, ale najlepiej pod nadzorem lub razem z dorosłym.

Wybór szczoteczki do zębów.

     Dobra szczoteczka powinna mieć małą, zaokrągloną główkę oraz stabilny, najlepiej antypoślizgowy uchwyt. Stomatolodzy zalecają dla dzieci szczoteczki wielopęczkowe miękkie, ewentualnie dla młodzieży – o średniej twardości.

zeby2
Zęby podatne na próchnicę.

     Jeśli u dziecka występuje próchnica lekarz może zalecić używanie pasty do zębów z większą zawartością związków fluoru oraz płynu do płukania jamy ustnej – ale bez alkoholu. W sklepach można kupić takie płyny już dla dzieci powyżej 6 roku życia. Jeśli dziecko często „podjada” pomiędzy posiłkami warto dać mu bezcukrową gumę do żucia. Żucie takiej gumy pomaga zneutralizować kwasy, które zwiększają ryzyko powstania próchnicy. Ponadto zwiększa się produkcja śliny i łatwiej wypłukują się resztki jedzenia. Warto zadbać o prawidłowe szczotkowanie zębów. U młodszych dzieci jest to tzw. metoda Fonesa. Szczoteczkę ustawia się pod kątem prostym do zębów a następnie czyści się zęby ruchami pionowo-okrężnymi (potocznie „kółeczka”).
Gdy wyrastają zęby stałe warto poddać dziecko zabiegowi lakowania bruzd. Zabieg ten polecany jest szczególnie dla zębów trzonowych położonych w głębi jamy ustnej, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo, że dziecko myje zęby niedokładnie. Lakowanie wykonać najlepiej tuż po wyrżnięciu się zęba, po jego dokładnym wyczyszczeniu. Wykonanie zabiegu jest bezbolesne i polega na pomalowaniu zęba specjalną pastą w miodowym kolorze. Sama pasta jest niezbyt smaczna i na początku daje poczucie „kleistości” zęba. Po zabiegu dziecko nie powinno jeść ani pić przez 1 godzinę i nie myje wieczorem zębów. W ten prosty sposób zabezpiecza się naturalne zagłębienia na powierzchni zęba tak, aby nie pozwolić na rozwój próchnicy.

[smartads]
Higiena zębów i dziąseł u dzieci powyżej 12 lat.

     Starsze dzieci powinny już myć zęby tzw. metodą roll, polegającą na tym, że ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba w okolicy jego szyjki. Następnie ruchem wymiatającym czyścimy powierzchnie policzkowe i językowe zębów. Powierzchnie żujące zębów szczotkuje się ruchami poziomymi. Najlepiej, aby młody człowiek mył zęby co najmniej 2-3 minuty. Podobnie jak u młodszych dzieci w przypadku podatności na próchnicę zaleca się używania płynów do płukania (bez alkoholu) i żucie gum bezcukrowych. Dodatkowo może stosować również nici dentystyczne zawierające związki fluoru.
     W wieku 17-18 lat zaleca się wykonanie kontrolnego zdjęcia rtg wszystkich zębów tzw. pantomogramu. Dobrze je wykonać, nawet jeśli nie występują żadne dolegliwości i stany patologiczne w jamie ustnej. Zdjęcie obrazuje bowiem stan zębów, ale również stan kości szczęki i żuchwy. Oczywiście też niezależnie od wieku dziecka, trzeba pamiętać o wizytach kontrolnych u stomatologa (co pół roku). Ewentualne ubytki należy wyleczyć. W przypadku chorób przyzębia należy zapisać się na konsultację do specjalisty periodontologa.

eva

Dodaj komentarz