Probiotyki – z czym się je je

     Drożdże probiotyczne (Saccharomyces boulardii) stosowane są skutecznie w przypadku biegunek wywołanych antybiotykoterapią, w nieswoistym zapaleniu jelit, biegunce podróżnych i innych.
     Przyjmowanie probiotyków wskazane jest nie tylko w sytuacji chorobowej. Dobrze, by stały się one elementem zdrowej, właściwie zbilansowanej diety i były spożywane regularnie nie tylko przez dzieci, ale także dorosłych i osoby starsze. W jakiej formie? Oczywiście najlepiej w formie naturalnej, a więc np. w postaci przetworów mlecznych uzyskanych w wyniku fermentacji (kefir, jogurt, zsiadłe mleko).
[smartads]
     Mówiąc o korzystnym działaniu bakterii probiotycznych w tych przetworach, należy jednak mieć na uwadze, że nie dotyczy ono wszystkich ich szczepów. Oznacza to, że nie wszystkie szczepy bakterii Lactobacillus odznaczają się naukowo udowodnioną skutecznością działania dobroczynnego. Producentom żywności zwanej probiotyczną zdarza się wykorzystywać niewiedzę konsumentów w tym temacie i używać określenia probiotyk, podczas gdy produkt spożywczy zawiera tylko najzwyklejsze bakterie kwasu mlekowego, to znaczy takie, których pozytywne działania dla ludzkiego zdrowia nie zostały potwierdzone badaniami. Chcąc zatem mieć pewność, że to, co spożywamy jest w istocie probiotykiem, należy zwrócić uwagę na nazewnictwo. Rzeczywisty probiotyk opatrzony jest właściwym opisem, zawierającym nie tylko rodzaj bakterii, ale także gatunek i szczep – czyli składać się powinien z trzech elementów. Ważna jest również minimalna ilość żywych kultur bakterii probiotycznych. By konkretny mleczny przetwór wykazywał opisane działanie, powinien w 1 g zawierać co najmniej 100 milionów jednostek Lactobacillus, ewentualnie 10 milionów Bifidobacterium.
     Probiotyki to zatem produkty regulujące mikroflorę jelitową, zawierają szczepy bakterii, które dzięki odporności na działanie enzymów i kwasów trawiennych oraz niskiego pH w żołądku będą w stanie skutecznie działać zarówno w żołądku, dwunastnicy, jak i okrężnicy.
probiotyki
     Najbardziej znane bakterie probiotycznej to Lactobacillus GG, Lactobacillus casei DN-114 001, Lactobacillus plantarum i Lactobacillus rhamnosus.
     W stanach chorobowych, głównie podczas biegunek, jelitowych zakażeń, wirusowych infekcji układu pokarmowego przebiegających z wymiotami i innych, zwykło się wspomagać organizm większym stężeniem bakterii probiotycznych podanych w pojedynczej dawce. Wówczas zalecane są preparaty medyczne, zawierające rzeczone bakterie określonego szczepu dobrane w sposób optymalny dla konkretnego przypadku chorobowego.

Katarzyna Perkowska

Dodaj komentarz