Fototyp III (środkowoeuropejski) – jest to skóra jasna. Osoby o tej karnacji mają włosy ciemny blond. Opalają się na jasny kolor. Jest to karnacja z małą tendencją do oparzeń. To typ skóry, który najczęściej występuje w Polsce.
Fototyp IV (południowoeuropejski) – jest to skóra oliwkowa. Osoby o tej karnacji mają włosy brązowe i ciemnobrązowe. Ten typ skóry zapewnia odporność na oparzenia, które zdarzają się bardzo rzadko. Opala się złoty i brązowy kolor.
Fototyp V (północnoafrykański i żółty) – skóra śniada lub żółta. Osoby o tym fototypie mają bardzo ciemne włosy i opalają się szybko, na brązowy kolor. Skóra taka nie ulega poparzeniom.
Fototyp VI (afroamerykański) – to skóra brązowa lub czarna. Osoby o takim kolorze skóry mają włosy ciemnobrązowe lub czarne. Skóra taka nie ulega oparzeniom.
[smartads]
Jak stosować krem z filtrem
Polacy mieszczą się najczęściej w fototypie III. Dlatego powinniśmy używać kremu z filtrem o SPF 5-15. W pierwszych słonecznych dniach należy zacząć od wyższego SPF (i krótszej ekspozycji na słońce), a także takim wyższym filtrem należy traktować nowo odsłonięte fragmenty ciała, np. gdy dotychczas chodziliśmy w krótkim rękawku a pewnego dnia postanowiliśmy przerzucić się na strój kąpielowy czy bluzkę na ramiączkach. Kremu z filtrem trzeba używać na co dzień, nie tylko podczas celowych kąpieli słonecznych, a także w pochmurne dni oraz wtedy, gdy przebywamy w cieniu.
Warto pamiętać, by co roku kupować nowy krem z filtrem. Zeszłoroczny nie będzie chronił. Zresztą nie można sobie żałować, trzeba smarować się dość obficie, grubą warstwą, dlatego nie ma szans, by przy prawidłowym stosowaniu jedno opakowanie wystarczyło na całe lato i to przy założeniu, że używa cała rodzina. Co więcej, smarowanie należy powtarzać w ciągu dnia co dwie godziny, ponieważ ściera się i spływa. Jeśli pływamy, używajmy preparatu wodoodpornego i po kąpieli smarujmy się ponownie. Pamiętajmy, aby po opalaniu wziąć prysznic i dogodzić skórze grubą warstwą balsamu nawilżającego.
Kremy z filtrem dla dzieci
Przede wszystkim dzieci nie powinny się opalać. Należy je chronić przed słońcem. A zwłaszcza niemowlęta. Te powinny przebywać w cieniu. Każde oparzenie słoneczne, które zdarzyło się w okresie niemowlęcym, zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry w przyszłości. Dziecko powinno być w całości posmarowane kremem z filtrem SPF 40-50+, nawet pod ubraniem. I powinno być ubrane. Dziecko, które biega po plaży, powinno mieć na sobie koszulkę, spodenki, czapkę z daszkiem i szmatką osłaniającą kark, a także okulary przeciwsłoneczne. Krem z filtrem powinien być przeznaczony dla dzieci i zawierać filtr fizyczny, tj. mineralny.
/eR