Mądre zabawki dla niemowlaka (0 – 6 m-cy)

     Ale aby stymulować dziecko, można też posłużyć się prostymi sposobami. Wystarczy na łóżeczku przymocować wydrukowane przez siebie obrazki i zmieniać je co jakiś czas. Na początku wielce interesujące będą biało-czarne pionowe i poziome paski lub coś w rodzaju labiryntu. To niesamowite, jak długo maluszek może koncentrować się na takich prostych malunkach. Potem można dodać namalowane twarze, bez wielu szczegółów, a następnie nawet większe zdjęcia. Przydatne są te portretowe, szczególnie mamy i taty.
     Małe zawieszki można zamocować na trwałym, bezpiecznym łańcuszku w poprzek lub wzdłuż łóżeczka (oczywiście co jakiś czas zmieniając strony). Co ważniejsze można je często zmieniać z innymi.
     Oczywiście można też puszczać dziecku muzykę z płyt. Można kupić takie specjalne dla dzieci lub po prostu wybrać ze swoich te, które się podobają dziecku.
     Najważniejsze zaś są dłuuugie rozmowy rodziców z dzieckiem, mówienie rytmicznych wierszyków lub rymowanek, śpiewanie piosenek i kołysanek. Nieważne, że nie śpiewasz zbyt dobrze, dziecko uwielbia słuchać, jak mama i tata śpiewają.
grzechotka

     W trzecim miesiącu życia niemowlę uczy się chwytania, wtedy warto dawać mu do zabawy przedmioty, którymi może potrząsać, uderzać, które szeleszczą i wydają dźwięki. Należy zwrócić uwagę na to, żeby zabawki nie były zbyt duże, aby maluch mógł je podnieść jedną rączką. W pierwszym okresie lepiej kupować miękkie zabawki, ponieważ dziecko uczy się również machania, co często kończy się uderzeniem samego siebie w główkę. Kiedy już opanuje trudną sztukę koordynacji ruchu zabawką w rączce, wprowadzamy grzechotki z plastiku. Ponieważ jednak na tym etapie rozwoju dziecko poznaje wszystko językiem i dziąsłami, najczęściej wszystkie zabawki trafiają prędzej czy później do buzi. To ważne – zwracajcie uwagę, by te pierwsze zabawki miały certyfikat CE. Nie kupujcie zabawek z plastiku i pluszu przeznaczonych dla dzieci powyżej 3 lat, może bowiem okazać się, że dziecko wyskubie futerko i je zje lub zliże farbę niezbyt dobrej jakości, poza tym zabawki takie często zawierają małe elementy, stanowiące dla niemowlaka ryzyko zadławienia.
     Sprawdź sposób czyszczenia zabawki. Plastikowe nie sprawiają większych kłopotów, wystarczy je dobrze umyć. Gorzej jeśli pluszowej zabawki nie można uprać z obawy, że się zniszczy. Najlepiej sprawdzić to na metce, której lepiej nie usuwać z zabawki i to nie tylko ze względu na znajdujący się tam przepis prania. Metki są dla niemowlaka zwykle najbardziej interesującą częścią zabawki.
     W okresie od trzeciego do szóstego miesiąca życia wiele radości sprawią dziecku zabawki, w które może uderzać i kopać. Świetnie jeśli przy tej czynności, zabawka wydaje dźwięki lub/i włączają się światełka.

[smartads]
     Ulubioną zabawką, długo zajmującą dziecko oraz wspomagającą ćwiczenia brzuszka są różnego rodzaju maty gimnastyczne i przyrządy gimnastyczne typu „baby gym”, a przy nich w szczególności bezpieczne lusterko, które pewnie niejeden raz zostanie ucałowane przez twoje dziecko.
     Sprawdzą się również po prostu nasze dłonie – wystarczy położyć dziecko na pleckach i zagrać w „łapki” lub w „kosi, kosi łapci”.
     Dla dziecka w tym czasie wielce interesujące są jego własne rączki i nóżki. Bawi się nimi, ogląda je, łączy w środkowej linii ciała i oczywiście wkłada do buzi. Wspaniałą, znaną chyba wszystkim zabawą jest „sroczka kaszkę warzyła”.
     Inną zabawą, która sprawi wiele radości zarówno dziecku, jak i dorosłemu, jest zabawa w „a ku ku”, którą można modyfikować w zależności od stopnia rozwoju dziecka.

eva

Dodaj komentarz