Aby zmniejszyć deficyt podstawowej wiedzy wśród młodzieży (i nie tylko) na temat fizjologii i seksualności człowieka, który jest udziałem polskiego społeczeństwa i który obserwujemy na co dzień na Forum i poza nim, przedstawiamy kolejny punkt programu. Tak, ta podstawowa wiedza również umyka. A warto wiedzieć, co się ma w środku. Dlatego dziś żeński układ płciowy.
Żeński układ rozrodczy dzieli się na narządy płciowe zewnętrzne i wewnętrzne.
Wewnętrzne narządy rozrodcze
- Jajniki
- Jajowody
- Macica
- Pochwa
-
Parzyste narządy wytwarzające komórki jajowe oraz estrogen i progesteron. Znajdują się one wewnątrz jamy otrzewnej, na bocznych ścianach miednicy i są połączone z więzadłami macicy krótkimi krezami. Kształtem przypominają migdały. Są niewielkie. U dorosłej kobiety osiągają wymiary ok. 4x3x1 cm. Zbudowane są z dwóch warstw: korowej i rdzeniowej.
-
Parzyste przewody o długości około 10-12 cm, służące do „transportowania” komórki jajowej z jajnika do macicy. Z jednej strony jajowód jest połączony z macicą – jest to cieśń i część maciczna jajowodu, z drugiej posiada lejek ze strzępkami, które podczas owulacji wyłapują komórkę jajową. Środkowa, najszersza część jajowodu to bańka. W jajowodzie dochodzi również do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, gdzie następnie dzięki rzęskom i ruchom perystaltycznym przesuwana jest do macicy.
-
Silnie umięśniony narząd w kształcie gruszki. Znajduje się w miednicy mniejszej, pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Składa się z trzech części: trzonu macicy, cieśni macicy i szyjki macicy. W macicy następuje dalszy podział zapłodnionej komórki jajowej i przeistoczenie w płód. Podczas ciąży narząd ten powiększa się ok. pięciokrotnie a jego waga wzrasta ok. dwudziestokrotnie.
-
Silnie elastyczny i rozciągliwy mięśniowo-błoniasty przewód, łączący macicę z przedsionkiem pochwy o długości ok. 5-15 cm. U kobiet, które jeszcze nie współżyły, jej ujście zamknięte jest fałdem błony śluzowej, zwanym błoną dziewiczą. Przez pochwę nasienie dostaje się do macicy, odpływa tędy krew miesiączkowa, a podczas porodu płód wydostaje się na zewnątrz organizmu kobiety.
Zewnętrzne narządy rozrodcze zwane sromem
- Łechtaczka
- Wargi sromowe większe
- Wargi sromowe mniejsze
- Wzgórek łonowy
- Opuszki przedsionka pochwy
-
Zewnętrzny narząd płciowy, silnie unerwiony. Odpowiednik męskiego penisa. Znajduje się w okolicach połączenia warg sromowych mniejszych, powyżej ujścia pochwy. Jej zewnętrzna, widoczna część -żołądź, pokryta jest fałdem naskórka, napletkiem. Wewnętrzna, niewidoczna część to parzyste ciała jamiste o długości około 4 cm.
-
Otaczają wargi sromowe mniejsze. Pokryte są owłosieniem. Łącząc się u góry, tworzą spoidło warg przednie, natomiast od tyłu łączą się w miejscu zwanym spoidłem tylnym. Są odpowiednikiem męskiej moszny.
[smartads]
-
Znajdują się pomiędzy wargami sromowymi większymi. Otaczają przedsionek pochwy. Zbudowane są z cienkiej, nieowłosionej skory i posiadają bardzo dużo zakończeń nerwowych. Rozwojowo odpowiadają tkance, która formuje trzon penisa.
-
Wyniosłość skórna w kształcie odwróconego trójkąta, zbudowana z tkanki tłuszczowej. Jego grubość wynosi 2-8 cm, a nawet i więcej u kobiet bardzo otyłych. Wzgórek łonowy pokryty jest włosami łonowymi.
-
Sploty żylne leżące u podstawy warg sromowych mniejszych, po obu stronach przedsionka. Są one odpowiednikiem ciała gąbczastego prącia.
Ania000