Z raportu Ceneo.pl wynika, że w zeszłym roku prawie 33% badanych wydało na książki do szkoły ponad 500zł, a 32% poniosło koszt między 300 a 500zł. W tym roku musimy liczyć się ze wzrostem wydatków na podręczniki mniej więcej o 100zł. Szkoda tylko, że na pomoc państwa mogą liczyć tylko osoby o niskich dochodach, a nie rodziny wielodzietne. Zgodnie z rządowym programem „Wyprawka szkolna” o dofinansowanie podręczników mogą ubiegać się m.in. rodzice uczniów, którzy w roku szkolnym 2012/2013 rozpoczną naukę w klasach I-IV szkoły podstawowej. Szczegółowy opis zasad przyznawania dopłat zwiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2012r.
Generalnie pomoc jest przeznaczona głównie dla uczniów z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza:
– 504zł (ta kwota obowiązuje do 31 października br.) dla uczniów z klas I,
– 351zł (ta kwota obowiązuje do 30 września br.) dla uczniów z klas II-IV.
Wartość pomocy dla uczniów z klas I-III nie może przekroczyć 180zł, a tych z klasy IV – 210zł.
Co zrobić aby uzyskać dofinansowanie na podręczniki szkolne?
1. Złóż wniosek do dyrektora szkoły, do której chodzi twoje dziecko.
2. Dołącz zaświadczenie o wysokości dochodów albo o korzystaniu z zasiłku.
3. Poczekaj na rozpatrzenie wniosku.
4. Pamiętaj! Jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie należy przedstawić fakturę, paragon, rachunek lub odpowiednie oświadczenie o zakupie podręczników.
UWAGA:
Dowiedzieliśmy się, że Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców ustaliły, że rządowy program „Wyprawka szkolna 2012” pozwala rodzinom wielodzietnym, czyli takim które wychowują co najmniej troje dzieci, ubiegać się o refundację części kosztów zakupu podręczników bez względu na wysokość dochodów. Mówi o tym par. 2 ust. 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z 14.06.2012r.
Większość osób uprawnionych nie wie o tej możliwości, bo zabrakło kampanii informacyjnej.
[smartads]