Palenie papierosów w ciąży

Jakie nieprawdziwe informacje powielają palące ciężarne?
     Niektóre ciężarne uważają, że ekspozycja płodu na tlenek węgla i powiązana z tym cięższa praca jego serca, wzmacnia dziecko i czyni je silniejszym. Jest to oczywiście nieprawdą. Biorąc pod uwagę zwiększone ryzyko przyjścia na świat przedwcześnie, noworodki matek palących mogą być znacznie słabsze.
     Czasami spotykamy się z równie niebezpiecznym mitem, że palenie w ciąży ułatwia poród, skoro dziecko będzie miało niższą wagę urodzeniową. Mniejsza waga noworodka nie przekłada się jednak na łatwość porodu. Mało tego, palenie w ciąży wiąże się z trudniejszym rozwiązaniem, i może uniemożliwić przeprowadzenie porodu domowego.

rzucanie palenia w ciąży

     Jednak najbardziej szkodliwym jest przekonanie, że nagłe rzucenie palenia w ciąży jest zbyt dużym szokiem dla płodu, a zatem lepiej palić niż rzucić z dnia na dzień. Niestety takie przekonania można usłyszeć od niektórych lekarzy, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Czy to prawda? Płód przeżyje szok, gdy mama rzuci palenie?
     Nie ma dowodów na to, by płód doświadczał wysokiego poziomu stresu, gdy matka rzuca palenie, nawet nagle. Natomiast oczekująca mama może być pewna, że rzucając palenie w ciąży daje swojemu dziecku najlepszy prezent!
     Z drugiej strony obserwacje szpitalne noworodków matek, które paliły podczas ciąży pokazują, że tuż po porodzie dzieci te ukazują symptomy sugerujące skutki odstawienia nikotyny, np. rozdrażnienie, stres, trudności z uspokojeniem, które mogą utrzymywać się nawet kilka dni po rozwiązaniu.

Czy to argument przeciwko rzucaniu palenia przez ciężarne?
     Absolutnie nie. To argument za tym, żeby nie palić papierosów, by rzucić przed zajściem w ciążę, lub – gdy to było niemożliwe – rzucić w ciąży jak najszybciej. Objawów odstawienia nikotyny nie obserwuje się u noworodków, których mamy odstawiły palenie podczas ciąży.

     W momencie odstawienia papierosów, organizm matki, a więc także i płodu, zaczyna oczyszczać się z toksycznych substancji, takich jak tlenek węgla (znika już w pierwszych 24-48 godzinach) i nikotyny (znika po 48-72 godzinach).
     Rzucanie palenia w czasie ciąży jest więc jedną z najlepszych rzeczy, jaką kobieta w ciąży może zrobić dla poprawy zdrowia swojego i dziecka, a także dla ochrony ciąży.
Rzucenie palenia przynosi korzyści na każdym etapie ciąży, np. wielkość i waga noworodków jest bliższa normy, ryzyko poronienia i komplikacji przy porodzie zmniejszają się.

[smartads]
Czy kobieta w ciąży, która chce rzucić palenie, skazana jest na siebie i swoją raczej słabą wolę czy może posiłkować się jakąś terapią?
     Z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą stosować wielu ze skutecznych leków wspomagających rzucanie palenia, takich jak Zyban czy Champix. Zaleca się także unikanie nikotynowej terapii zastępczej (NTZ), takiej jak plastry, ponieważ nikotyna w nich zwarta może także niekorzystnie wpływać na płód i dziecko (np. rozwój jego układu nerwowego). Mimo wszystko, NTZ w formie kilkugodzinnych plastrów dziennych czy gum do żucia jest znacznie bezpieczniejsza niż kontynuowanie palenia. Plastry bowiem nie zawierają substancji rakotwórczych, tlenku węgla i mimo wszystko dostarczają znacznie mniej nikotyny niż papierosy. Dlatego NTZ może pomóc kobietom w ciąży, które są bardzo uzależnione i bez wsparcia farmakologicznego nie mogą uporać się z nałogiem. Zaleca się jednak konsultacje z lekarzem przed rozpoczęciem NTZ w ciąży.
     Jednak najważniejsze jest wsparcie psychologiczne i behawioralne, czyli takie, jakie można uzyskać, kontaktując się ze specjalistami od rzucania palenia. Pomocy można szukać np. w Ogólnopolskiej Poradni Telefonicznej (0801 108 108), która oferuje darmową pomoc.

Aleksandra Herbeć
Fundacja „Promocja Zdrowia”

Elżbieta Haque

Dodaj komentarz