Plan porodu

     Jeśli kobieta decyduje się na poród z osobą towarzyszącą, powinna określić, w których momentach porodu życzy sobie takiego towarzystwa. Może bowiem wybrać, czy osoba taka ma być przy porodzie podczas całego jego trwania, czy tylko w niektórych momentach. Jeśli w szpitalu praktykują studenci, a kobieta nie życzy sobie ich obecności podczas porodu, również może tę kwestię uwzględnić w planie. Należy przy tym pamiętać, że właściwie od takich decyzji zależeć będzie to, kto kiedyś będzie leczył nas czy nasze dzieci. Każdy bowiem najlepszy specjalista był kiedyś takim właśnie studentem, który wyłącznie poprzez uczestnictwo w zabiegach mógł w praktyce nauczyć się tego, co przez lata zgłębiał teoretycznie, gdyby więc mu tego odmówić, nie miałby możliwości stać się tym właśnie najlepszym specjalistą.


     Plan porodu powinien również zawierać preferowane pozycje, w jakich kobieta chciałaby rodzić, sprzęty i zabiegi łagodzące ból, z których chciałaby skorzystać (wanna, masaż, piłka, worek sako itp.). Warto poddać rozwadze i zapisać wnioski w temacie ewentualnego użycia kleszczy, próżnociągu, wykonania lewatywy, nacięcia krocza, przebicia pęcherza płodowego, masażu szyjki macicy czy golenia krocza. Istotną informacją jest również ewentualne podanie znieczulenia podczas porodu.

[smartads]
     Przyszła mama powinna w swoim planie uwzględnić również poglądy w zakresie przecinania pępowiny (kto ma to zrobić), fotografowania czy filmowania porodu oraz pierwszych chwil po porodzie, np. czy dziecko ma być przystawione do piersi, czy też karmione mlekiem modyfikowanym, czy życzy sobie konsultacji i pomocy laktacyjnej, rehabilitacyjnej, psychologicznej. Kto ma zająć się w tych pierwszych chwilach (oczywiście po zbadaniu, zważeniu i zmierzeniu) dzieckiem, gdzie ma ono zostać przewiezione (może trafić na oddział noworodków lub zostać z rodzicami), w co ubrane, jak zaopatrzone (np. kąpiel – mogą zrobić to położne, pacjentka lub osoba towarzysząca przy porodzie pod opieką położnej)? Aktualnie istnieje możliwość nie wyrażenia zgody na zaszczepienie dziecka, szczepienia obowiązkowe stały się takimi już tylko z nazwy i choć ważne, można z nich zrezygnować. Należy poinformować o tym personel szpitala poprzez zapisane takiej woli w planie porodu, po nim zaś dopełnić formalności przez podpisanie oświadczenia, w którym matka, świadoma konsekwencji takiej decyzji zastrzega, że nie wyraża zgody na szczepienie dziecka i bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje zdrowotne.

Dodaj komentarz