Naturalne planowanie rodziny

     Pod wpływem estrogenów błona śluzowa macicy odbudowuje się, pojawiają się pierwsze objawy płodności – szyjka macicy staje się miękka, otwarta i unosi się ku górze a krypty szyjki macicy zaczynają produkować śluz. Najpierw jest on lepki i nieprzejrzysty, może być biały lub żółty, gęsty. Jest to śluz gorszej jakości. Następnie staje się on coraz bardziej przejrzysty i rozciągliwy, przypominając surowe białko jajka, może też być wodnisty. Jest to śluz dobrej jakości. W tym czasie temperatura pozostaje na niższym poziomie.
     Śluz estrogenozależny ma odczyn lekko zasadowy (pH do 8). Jeśli współżycie ma miejsce w trakcie jego wydzielania, to plemniki mają szansę przeżyć w środowisku śluzu do dnia owulacji (nawet do 7 dni). Śluz szyjkowy ma zdolność odżywiania i selekcjonowania plemników, w śluzie zachodzi też ostatni etap ich dojrzewania. Dokładne prowadzenie obserwacji objawów płodności umożliwia małżonkom wyznaczanie czasu maksymalnej płodności, a współżycie w tym momencie cyklu pozwala doczekać się upragnionego potomka. Faza przedowulacyjna, trwająca od pierwszego dnia cyklu do owulacji, ma zmienną długość (od jednego do wielu tygodni). Faza ta, a wraz z nią cały cykl, może ulec wydłużeniu pod wpływem niekorzystnych czynników hamujących owulację. W jednym cyklu ma miejsce jedna owulacja, może być ona jednak poprzedzona kilkoma bezowocnymi próbami jajeczkowania.
     W czasie owulacji dojrzały pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia do jamy brzusznej komórkę jajową. Na komórkę jajową czeka jajowód, który w stronę jajnika kieruje swoje zakończone strzępkami lejkowate ujście. Jajowód, działający jak giętka rura odkurzacza, usiłuje odnaleźć i wessać jajo, by dalej, dzięki swoim ruchom, transportować je w stronę macicy.
     Po owulacji w jajniku na ściance pękniętego pęcherzyka tworzy się ciałko żółte, produkujące hormon progesteron, dzięki któremu blokowana jest możliwość następnej owulacji w tym cyklu, błona śluzowa macicy ulega rozpulchnieniu, następuje wzmożony rozrost tkanek gruczołu sutkowego oraz związane z nim przekrwienie. Kobieta może to odczuwać w postaci nadwrażliwości, powiększenia się, napięcia i ciężkości piersi. Może też wyczuwać w piersiach guzy, które znikną, gdy spadnie poziom progesteronu. Śluz szyjkowy zmienia się na gorszy: traci przejrzystość i przestaje się rozciągać, staje się coraz bardziej lepki i w końcu zanika, szyjka macicy staje się twarda, zamknięta, niżej położona a podstawowa temperatura ciała kobiety wzrasta. Rozpoczyna się okres niepłodności bezwzględnej.
     Koniec okresu płodności i początek okresu niepłodności bezwzględnej wyznaczamy w następujący sposób:

  • Oznaczamy szczyt objawu śluzu – jest to ostatni dzień występowania śluzu najlepszej jakości w danym cyklu.
  • Zaznaczamy temperatury zaburzone, biorąc je w nawias lub kółeczko.
  • Szukamy, gdzie w okolicach dnia szczytu temperatura zaczyna wzrastać. Następnie znajdujemy pierwszą temperaturę, która jest wyższa od 6 temperatur ją poprzedzających. Jeśli występuje ona w dniu szczytu lub wcześniej, to należy oznaczyć ją strzałką skierowaną do góry ↑ (tzw. przedwczesna wyższa). Jeśli natomiast znajduje się po dniu szczytu, to obrysowujemy ją kółkiem (tzw. pierwsza wyższa temperatura po szczycie).
  • [smartads]

  • Numerujemy wstecznie 6 niższych temperatur poprzedzających wzrost i wyznaczamy linię podstawową – jest to pozioma linia przechodząca przez najwyższą z 6 niższych temperatur ponumerowanych (nie bierzemy pod uwagę temperatur zaburzonych).
  • Oznaczamy kolejne temperatury wyższe od linii podstawowej aż do wyznaczenia trzech wyższych temperatur po szczycie (obrysowanych kółkiem). Jeżeli trzecia z wyższych temperatur po szczycie jest wyższa o co najmniej 0,2 ° C od linii podstawowej, wówczas wieczór tego dnia możemy przyjąć, jako początek okresu niepłodności bezwzględnej. Natomiast jeżeli trzecia z wyższych temperatur po szczycie jest wyższa o mniej niż 0,2° C od linii podstawowej, wówczas musimy poczekać na czwartą wyższą temperaturę po szczycie. Powinna ona znajdować się minimum 0,05 ° C nad linią podstawową. Wieczór tego czwartego dnia możemy przyjąć jako początek okresu niepłodności bezwzględnej. Okres niepłodności poowulacyjnej trwa do końca cyklu.

Dodaj komentarz