Wrodzone wady macicy

Macica dwurożna
     Inną postacią wadliwej budowy macicy jest jej dwurożność. Macica dwurożna może mieć swoją genezę jeszcze w życiu płodowym pacjentki. Uważa się, że powstaje u płodu na skutek zażywania przez kobietę w ciąży preparatu o nazwie dietylstylbestrol. Inne czynniki mające wpływ na powstawanie tej wady nie są bliżej poznane. W przypadku występowania macicy dwurożnej, wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań drugiego i trzeciego trymestru ciąży, np. przedwczesnego porodu czy niewydolności cieśniowo-szyjkowej. Stanowią one realne zagrożenie dla życia dziecka. Gdy do porodu dochodzi przed 24-25 tygodniem ciąży noworodek ma niewielkie szanse na przeżycie. Po 25 tygodniu szanse znacznie wzrastają. Wiele kobiet z dwurożną rodzi w terminie. Ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego zależne jest od indywidualnej sytuacji kobiety.


     Macica dwurożna również stanowi problem diagnostyczny. Bywa mylona z macicą z przegrodą. Te dwie wady wyglądają podobnie w badaniu obrazowym, takim jak USG lub histerosalpingografia. Trzon macicy z przegrodą ma zaokrąglony kształt w górnej jego części i zawiera jedną jamę. Trzon macicy dwurożnej ma kształt serca, gdyż jest podzielony na górze i zawiera dwie jamy. Ponieważ obydwie wady wymagają innego procesu leczenia, prawidłowe rozpoznanie anomalii jest bardzo ważne. Dwurożna macica może w ogóle nie wymagać terapii, jeśli jej obecności nie towarzyszy występowanie niewydolności cieśniowo-szyjkowej. Ewentualne leczenie w przypadku macicy dwurożnej polega na rekonstrukcji podczas operacji laparoskopowej.

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa
     Niewydolność cieśniowo-szyjkowa może być przyczyną przedwczesnego porodu lub poronienia. Dzieje się tak, gdy szyjka macicy za wcześnie rozpulchnia się i skraca. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, by problem został zdiagnozowany dostatecznie wcześnie. Odpowiednio wczesne rozpoznanie niewydolności cieśniowo-szyjkowej bywa jednak problematyczne. Czynniki, które mogą sugerować nieprawidłowości w funkcjonowaniu szyjki macicy, to występowanie przedwczesnych porodów w przeszłości, miękkość szyjki stwierdzona w badaniu ginekologicznym, wcześniejsze porody przebiegające szybko, poród rozpoczynający się dużym rozwarciem szyjki oraz coraz wcześniejsze porody w kolejnych ciążach.

[smartads]
     Przyczyny niewydolności cieśniowo-szyjkowej są nie zawsze możliwe do określenia. Wada ta może być wrodzona, ze względu na ekspozycję płodu na przyjmowany przez matkę w ciąży dietylstylbestrol (DES). Może być powikłaniem urazu szyjki macicy, np. w sytuacji, gdy pęknięcie szyjki macicy powstałe podczas wcześniejszego porodu nie zostało właściwie zaopatrzone. Bardziej narażone na występowanie niewydolności cieśniowo-szyjkowej są kobiety, które poddały się zabiegowi wyłyżeczkowania jamy macicy, któremu towarzyszyło rozszerzenie kanału szyjki macicy, zwłaszcza powyżej 10 mm. Czynnikiem przyczyniającym się do występowania tego powikłania mogą być zaburzenia hormonalne związane z wydzielaniem relaksyny i prostaglandyn.

Podwójna macica
     Ta anomalia powstaje na skutek niezrośnięcia się dolnych części dwóch przewodów kołośródnerczowych Müllera. Z owych przewodów w życiu płodowym powstają jajowody i macica. Podwójna macica nie jest czynnikiem zmniejszającym płodność, gdyż jamy macicy zbliżone są wielkościowo do występujących normalnie w macicy pozbawionej wad. Jednak jak każda wada macicy, także i ta może zwiększać ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego. W przypadku stwierdzenia podwójnej macicy poród najczęściej odbywa się przez cesarskie cięcie.

Ania000

Dodaj komentarz