Dojrzewanie płciowe kobiet

     Poszczególne stadia rozwoju, przyporządkowane poszczególnym fazom rozwojowym, są właściwe dla określonych przedziałów wiekowych:

  • Stadium I (dziecięce), między 8 a 12 rokiem życia, nie charakteryzuje się wyraźnymi oznakami dojrzewania.
  • Stadium II (zwiastunów pokwitania), między 8 a 14 rokiem życia, najczęściej w 11. Charakteryzuje się nagłym wzrostem wysokości i masy ciała, poszerzeniem i uwypukleniem otoczki brodawki sutkowej, pojawieniem się delikatnych włosów na zewnętrznej części warg sromowych.
  • Stadium III (przedpokwitaniowe) między 9 a 15 rokiem życia, najczęściej w 12. Czas, w którym wciąż utrzymuje się przyrost masy i wysokości ciała, piersi stają się krąglejsze i pełniejsze, otoczka i brodawka sutkowa nabierają wyraźnego pigmentu, zwiększa się owłosienie łonowe. Poszerzają się biodra, zaczynając odróżniać się od talii. Pojawia się przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy.
  • Stadium IV (pokwitania właściwego) między 10 a 16 rokiem życia, najczęściej w 13. Piersi stają się wyraźnie zarysowane, otoczka oraz brodawka sutkowa stają się ciemnozabarwione, zaczyna pojawiać się owłosienie pachowe, owłosienie łonowe zaczyna przybierać kształt trójkąta.
  • Stadium V (młodzieńcze) między 12 a 19 rokiem życia, najczęściej w 15. To czas zmiany sylwetki, która wygląda teraz kobieco, piersi są zupełnie rozwinięte, otoczka sutkowa wtapia się w linię piersi, owłosienie łonowe ma regularny kształt trójkąta. Zostaje osiągnięta ostateczna wysokość ciała.

     Okres dojrzewania narządów u dziewcząt wieńczy wystąpienie pierwszej miesiączki, nie oznacza to jednak gotowości organizmu do produkcji komórek jajowych. Czas, w którym miesiączka wiązać będzie się z cyklem owulacyjnym, następuje ok. 12 do 36 miesięcy po pierwszej miesiączce.
     Rozwój psychoseksualny człowieka zaczyna się już w okresie płodowym, kiedy to w mózgu powstają ośrodki seksualne, rozpoczyna się życie psychiczne i dochodzi do determinacji płci. Ma to miejsce już w chwili zapłodnienia, następnie zarodek różnicowany jest przez chromosomy. Efektem tych procesów jest początek kształtowania się zróżnicowanych gonad (gruczołów płciowych/rozrodczych) oraz regulacja neurohormonalna (związana z hormonami produkowanymi przez tkankę nerwową). Dalsze prawidłowe dojrzewanie gonad, możliwe jest w wyniku działania gruczołów hormonalnych.


     Następujące po sobie fazy rozwoju psychoseksualnego w pojęciu psychoanalizy, charakteryzują się przemianami w zakresie popędu seksualnego czy libido.

  • Faza życia prenatalnego – związana ze wzrostem, rozwojem, emocjami okresu płodowego, zakończona porodem.
  • Faza oralna – występuje w pierwszym roku (do 1,5) życia dziecka. Dziecko skupia się na ssaniu, które jest dla niego przyjemnością z powodu podrażniania okolicy ust. Ustami również poznaje świat, bada zabawki, otoczenie, nowości.
  • Faza analna – czas między 1 a 3 rokiem życia dziecka. Uczy się ono wówczas higieny i korzystania z toalety. Podrażniana podczas czynności higienicznych okolica odbytu staje się źródłem przyjemności.
  • Faza falliczna – między 3 a 6 rokiem życia, gdy dziecko żywo interesuje się własnymi narządami płciowymi. Naturalnymi cechami tego okresu są: Kompleks Edypa u chłopców i Kompleks Elektry u dziewcząt.
  • Faza latencji – występuje w okresie wczesnoszkolnym, między 7 a 10 rokiem życia. To czas wyciszenia, w którym dziecko nie przejawia ciekawości seksualnej.
  • [smartads]

  • Faza homofilna – między 10 a 12 rokiem życia, poprzedza i zapoczątkowuje dojrzewanie płciowe. Charakteryzuje się utajonymi cechami homoseksualnymi, co może przejawiać się w preferowaniu towarzystwa osób jedynie tej samej płci. U dziewcząt (zwłaszcza) charakterystyczne są emocjonalne, głębokie i niezmiernie ważne relacje z innymi dziewczętami. Badania dowodzą, że w tym czasie zdarzają się homoseksualne kontakty intymne, zazwyczaj w formie pieszczot, nie wpływające i nie dowodzące homoseksualnej orientacji.
  • Faza genitalna – jej początek przypada w okresie dojrzewania płciowego, tj. między 12 a 14 rokiem życia. Podczas kształtowania i rozwoju tej fazy, charakterystyczne bywają tendencje masturbacyjne. Trwa do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości, do czasu, w którym człowiek jest zdolny do stosunków seksualnych oraz odczuwania satysfakcji z nich czy uczuć ogólnie.

Dodaj komentarz