Każdy wie, więc nikt nie pamięta

     Mamy skodyfikowane praktycznie wszystkie dziedziny życia. Ale w zmieniającej się rzeczywistości pojawiają się nowe potrzeby. Coraz więcej rodzin się rozpada mimo wspólnie przeżytych lat, mimo „dorobku” w osobach dzieci. Coraz częściej słyszymy o konfliktach, które niszczą wspólną przeszłość i negatywnie wpływają na przyszłość. Wspólną przeszłość, która powinna być fundamentem dla naszych dzieci – korzeniami i ostoją, rodzicielskim testamentem, wskazującym jak pokonywać drogę do ich własnych celów. Jakże często przekazujemy dzieciom złe wzorce relacji z drugim człowiekiem. I to z człowiekiem dla dzieci równie ważnym jak my sami – z drugim rodzicem. Łatwo, zbyt łatwo, ten negatywny schemat może stać się jedynym, który młody człowiek zapamięta jako obowiązujący i właściwy.


     Wychowanie dzieci to najstarsza aktywność, jaką podejmował człowiek. Bez tego rodzaj ludzki wyginąłby na samym początku. Ale wydaje się, że w ostatnich dziesięcioleciach zaczynamy zapominać o podstawach. Czy nie przyszedł czas, aby przypomnieć podstawowe zasady, którymi powinien się kierować każdy rodzic? Czy nie czas stworzyć Kodeks Dobrych Praktyk Rodzicielskich?

Andrzej Baranowski
Olgierd Wąsowicz
Elżbieta Haque
Mateusz Kijowski

     Zapewne każdy z Państwa ma swoje przemyślenia na ten temat. Jak powinniśmy traktować dziecko? A jak rodzice powinni odnosić się do siebie nawzajem, aby dziecko nie mogło mieć wymówki dla własnego braku szacunku? Czy czasem w codziennych emocjach nie zapominamy o sprawach podstawowych? Najłatwiej chyba zapomnieć w sytuacji konfliktu… Wydaje się, że o pewnych podstawowych banalnych sprawach warto nieustannie przypominać. Może po prostu jest tak, że historia gatunku kołem się toczy i to, co po latach naturalnych procesów stało się jasne i oczywiste niegdyś, z czasem ulega zatarciu i należy o tym przypomnieć?
     Co Wy o tym sądzicie, mamusie i tatusiowie, żony i mężowie, partnerzy i partnerki? O jakich sprawach należy przypominać przede wszystkim? Zapraszamy do dyskusji na Forum nad tym, o czym każdy wie, więc nikt nie pamięta, a jednocześnie do pomocy w stworzeniu Kodeksu Dobrych Praktyk Rodzicielskich.

Dodaj komentarz