Wzmożone napięcie mięśniowe

     Kiedy wzmożone napięcie jest normą?
     Przyjęła się zasada, iż dzieci do 3 miesiąca życia z natury mają wzmożone napięcie mięśniowe, które dodatkowo wzmaga się, gdy dziecko jest zestresowane, zmęczone lub gdy jest mu zimno. Często można te objawy pomylić z zaburzeniami neurologicznymi, dlatego dopóki nie ma pełnej diagnozy potwierdzonej badaniami, nie warto wpadać w panikę.
     Czy wzmożone napięcie można wyleczyć?
     Wzmożone napięcie można wyleczyć, a raczej skorygować odpowiednio dobranymi metodami rehabilitacji. Jeśli lekarz neurolog potwierdzi diagnozą, że dziecko ma wzmożone napięcie, zleci rehabilitację. Układ nerwowy dziecka jest na tyle plastyczny, że można go skorygować fizjoterapią. Im szybsza diagnoza i dziecko młodsze, tym ćwiczenia dają szybszy efekt i pomagają odzyskać sprawność i prawidłowe napięcie oraz nie pozwalają na powstanie przykurczy.

     Główny cel rehabilitacji to skorygowanie asymetrii w postawie i ruchach dziecka. Jak najlepiej dobrane zestawy ćwiczeń uczą mięśnie prawidłowego funkcjonowania i położenia, te zaś wysyłają do mózgu informację zwrotną. Prościej mówiąc, poprawnie wykonany ruch toruje w mózgu prawidłowe ścieżki, przez co utrwalane są prawidłowe wzorce ruchowe.
     Jakie są metody rehabilitacji wzmożonego napięcia mięśniowego?
     Najpopularniejsze są: metoda Vojty i metoda NDT Bobath, czasem też używa się metody Peto. O wyborze decyduje lekarz razem z rodzicami.
     Osobiście polecam metodę NDT Bobath. Według mnie jest łagodniejsza. Uczy nie tylko prawidłowych ruchów, ale również codziennej pielęgnacji dziecka. Ćwiczy się pozycje i ruchy, które powinny być wykonywane w danym okresie rozwoju dziecka, przygotowując je do kolejnych etapów takich jak siadanie, raczkowanie, stanie.
     Metoda Vojty jest dla mnie bardziej drastyczna, ale to przede wszystkim rodzice demonizują tę metodę, często niepotrzebnie. Efekt uzyskuje się poprzez ucisk na określone punkty ciała. Ich pobudzanie stymuluje mózg do „naprawy”.

[smartads]
     Metoda Peto stosowana jest przede wszystkim u dzieci już rozumiejących polecenia, ponieważ przy nauce poszczególnych ruchów przydatne jest rytmiczne wyliczanie. Rytm wypowiedzi zmienia poziom napięcia.
     Często metody można łączyć. Czasem połączenie kilku ćwiczeń z różnych „półek” daje rewelacyjny efekt. Natomiast trzeba pamiętać, że praca fizjoterapeuty to tylko 1/3 sukcesu. Reszta to praca rodziców z dzieckiem w domu. Wykonywanie zadań zaleconych i prawidłowe ich wykonywanie da naprawdę świetny efekt. Zaniechanie ich nie przyniesie niczego dobrego.

Magda Korzańska

Dodaj komentarz