Męskie sprawy – wokół napletka

     Czy zsunięcie napletka na siłę jest uznawaną metodą leczenia stulejki? Jakie niesie za sobą ryzyko?
     Nie wolno nic robić na siłę. Grozi to pęknięciami, które w końcu zagoją się, ale pozostaną blizny, które zawsze obkurczają się i powodują jeszcze większe zwężenie.

     Jak postępować, gdy dojdzie do popękania napletka?
     Natłuszczać maściami (np. Alantan), aby zminimalizować ból (szczypanie) podczas oddawania moczu, podać leki przeciwbólowe, a w razie towarzyszącego dużego obrzęku robić okłady z rivanolu.

     Co zrobić, gdy pediatra stwierdza stulejkę i wysyła nas na konsultację do chirurga? Możemy spodziewać się, że zastosuje metodę siłową. Czy mamy prawo protestować?
     Po chirurgu raczej nie powinno się tego spodziewać, ale różnie to bywa. Urolog wie, że tak robić nie wolno. Oczywiście, że trzeba protestować.


     Jak leczy się przyklejenie napletka?
     Jest wiele różnych sposobów. Są różne dzieci, które różnie reagują i różni rodzice. Chyba nie ma jednej dobrej drogi dla wszystkich. Z pewnością nie należy odklejać napletka bez znieczulenia jednorazowo jeśli jest sklejony na całej powierzchni – jest to postępowanie bardzo brutalne i traumatyczne dla małego chłopca. Można zdecydować się na jednorazowe odklejanie w znieczuleniu, wówczas sam moment odklejania nie boli, jednak zaraz potem pojawia się ból i obrzęk. Dlatego ja uważam, że stopniowe odklejanie jest dla dziecka mniej stresujące, gdyż unika się strasznego bólu, który pojawia się zaraz po ustąpieniu znieczulenia i trwa przez kila dni. Polecam odklejanie o 1 – 2 mm raz w tygodniu lub co ok. 10 dni, wówczas ból jest minimalny, a w międzyczasie małą rankę, dopóki się nie wygoi, smarujemy maścią alantoinową.

     Jakie są fakty?
     Zwężony i/lub przyklejony napletek jest normą u niemowlęcia i małego dziecka. To, że nie daje się on zsunąć z żołędzi, nie jest stanem patologicznym. Nie wymaga interwencji lekarskiej, chyba że pod przyklejonym napletkiem są duże złogi mastki, zwężony napletek utrudnia lub uniemożliwia oddawanie moczu (podczas mikcji pod napletkiem gromadzi się mocz i powoduje powstanie balonika, mocz nie wypływa ciągłym strumieniem), pod napletkiem powstają miejscowe stany zapalne i/lub zdarzają się epizody ZUM. W takich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą, który zdecyduje o podjęciu leczenia.

[smartads]
     Badanie nie powinno wiązać się z forsownym ściągnięciem napletka. Takie postępowanie nie jest także sposobem leczenia stulejki. Pamiętaj, że jako rodzic masz prawo wiedzieć, jak będzie wyglądać badanie Twojego dziecka, jakie zabiegi będą wykonywane, dlatego nim lekarz przystąpi do badania, porozmawiaj z nim o planowanym przebiegu wizyty. Upewnij się, że badanie nie będzie bolesne dla dziecka i że nie będą wykonywane żadne zabiegi bez Twojej wiedzy i zgody.
     Forsowne ściągnięcie napletka może powodować różne następstwa. Przede wszystkim zsuwanie napletka na siłę jest bardzo bolesne. W przypadku, gdy czynność ta doprowadzi do uszkodzenia tkanki, dziecko będzie odczuwać ból przy oddawaniu moczu. Starsze dziecko może wstrzymywać oddawanie moczu ze strachu przed bólem. W wyniku gojenia pęknięć powstaną nieelastyczne blizny, które spowodują wtórne zwężenie napletka. Dlatego należy zachować ostrożność podczas codziennej pielęgnacji i czujność podczas wizyty u lekarza.

dr n. med. Mieczysław Śmigielski
Elżbieta Haque

Dodaj komentarz