Rozwój niemowlęcia – pierwsze półrocze życia

Rozwój niemowlęcia w czwartym i piątym miesiącu.

     To czas, gdy dziecko zaczyna robić użytek z rąk. Nie skupia się już tylko na zabawie palcami. Dotyka swoich nóg, kolan, brzucha. Potrafi sięgać naprzemiennie – prawą ręką po zabawkę z lewej strony. Tą umiejętnością doskonali obroty i przygotowuje się do obrotu na brzuch. Ręce pomagają również chwycić zabawkę w celu umieszczenia jej w buzi. Leżąc na brzuchu, potrafi sięgnąć po nią jedną ręką, nie tracąc przy tym równowagi leżenia. Potrafi leżeć wyłącznie na brzuchu, z uniesionymi rękami i nogami. Niemowlę zdążyło wyćwiczyć sobie nogi, które są teraz silne i „skore” do zabaw, odpycha się nimi, fika i macha. Potrafi już stabilnie utrzymać głowę w pionie bez podtrzymywania.

[smartads]
     Świat dla 4-5 miesięcznego dziecka staje się teraz niezmierzonym polem poznawczym. Fascynuje je wszystko: ruch, dźwięk, ludzie, głosy, zwierzęta itp. Wiele dzieci zaczyna w tym czasie buntować się przeciwko spacerom w głębokim wózku – chłoną bodźce z otaczającego je świata. Dziecko w tym czasie doskonale rozróżnia rodzinę i obcych. Często zdarza mu się reagować płaczem czy strachem na obcą twarz, podczas gdy „swoich” obdarowuje uśmiechami i cieszy się z ich towarzystwa. Reaguje na zawołanie – odwraca głowę w kierunku wołającego, wie jak samemu sprowokować zainteresowanie dorosłego. Staje się „wygadane”, grucha i powtarza sylaby, „dyskutuje” z rodzicami.
     Pięciomiesięczny niemowlak potrafi już obracać się z pleców/boków na brzuch, podparty – pewnie siedzi, przy pomocy obrotów nadgarstka – ogląda dokładnie przedmioty trzymane w dłoni. Poznaje świat przez „smakowanie”, wkłada do ust wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Zaczynając od rąk, przez zabawki, a na stopach skończywszy.

[smartads]

Rozwój niemowlęcia w szóstym miesiącu życia.

     Półroczne dziecko ma do dyspozycji całą gamę nowych umiejętności, które przyswaja bardzo szybko. Położone na brzuchu podpiera się samymi dłońmi, prostuje wówczas ręce w łokciach, unosi brzuch. Opanowało umiejętność przekładania przedmiotów z ręki do ręki. Jest już całkowicie obrotowe – potrafi przekręcać się we wszystkie strony. To czas, gdy zainteresowanie dłońmi ustępuje miejsca zainteresowaniu stopami. Sięga we wszystkich kierunkach, również do góry i na dół. Podejmuje pierwsze próby przemieszczania się, głównie poprzez przetaczanie, ale czasem też przez próby pełzania. Niektóre dzieci w tym wieku zaczynają siedzieć bez podparcia.
     W szóstym miesiącu szczególnie mocno objawia się lęk przed obcymi, dziecko przejawia silne więzi z rodzicami i opiekunami.

     Rolą rodziców jest wspieranie dziecka w poznawaniu świata, stwarzanie ku temu odpowiednich warunków i możliwości. Należy przy tym bezwarunkowo pamiętać, że każde dziecko jest inne, każde rozwija się we własnym tempie i nie należy niczego dziecku narzucać, niczego przyspieszać, bo w ten sposób można wyrządzić ogromną krzywdę.
     Nie jestem zwolenniczką porównywania. Rodzice często czują presję innych, bo jeśli dziecko sąsiadów potrafi już to czy tamto, czują się w obowiązku, by ich dziecko też to potrafiło. To nie jest zdrowe podejście, prowadzi do frustracji, ale przede wszystkim może spowodować poważne zaburzenia u dzieci.

Katarzyna Perkowska

Dodaj komentarz