Przebieg ciąży tydzień po tygodniu

30 tydzień
Mama: pod wpływem hormonów może pojawić się huśtawka nastroju. Możesz mieć także problemy z zasypianiem.
Dziecko: jego ruchy przestają być tak silne i gwałtowne. Dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy. Przebywa najczęściej w pozycji embrionalnej: jest skulone, ma skrzyżowane rączki i nóżki.
Może ustawić się głową w dół i pozostać w tej pozycji aż do dnia porodu. Waży 1300g i mierzy 27cm.
31 tydzień
Mama: wciąż możesz odczuwać skurcze przepowiadające Broxtona-Hicksa, które zaczęły pojawiać się w 20 tygodniu ciąży.
Dziecko: waży już ok. 1300 – 1400g i mierzy ok. 38 – 40cm.
32 tydzień
Mama: bez zmian.
Dziecko: jest mu ciasno i nie ma miejsca na gimnastykę. A jego ruchy mogą być bolesne dla mamy. Waży ok. 1800g, ma długość ok. 41cm.
33 tydzień
Mama: ciąża ma się ku końcowi, nie możesz doczekać się już jej końca.
Dziecko: źrenice maluszka zwężają się pod wpływem światła. Wzmacniają się kości, a skóra dziecka jest różowa i gładka.
34 tydzień
Mama: zaczyna się okres, w którym zaczniesz intensywnie przybierać na wadze. Dokucza Ci niestrawność, co spowodowane jest wysokim poziomem progesteronu (progesteron obniża tempo trawienia). Inne objawy, które towarzyszą w tym okresie to:
– huśtawka nastrojów, od ekscytacji po strach i niepewność.
– opuchnięte palce rąk (staraj się nie nosić pierścionków aż do porodu)
– częstsze skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa.
Możesz już spakować torbę do szpitala. Będziesz potrzebowała kilka koszul nocnych (3-4 sztuki) oraz przybory toaletowe (szczotka, pasta do zębów, mydło, ręcznik, szampon, grzebień). Przydać się mogą również wkładki laktacyjne oraz szlafrok. Nie zapomnij zapakować pantofli, lusterka, dużych podpasek oraz telefonu komórkowego wraz z ładowarką. Niezbędna będzie również woda mineralna.
Nie zapomnij o dokumentach! Potrzebne Ci będą: dowód osobisty, zaświadczenie o ubezpieczeniu (RUMUA), karta ciąży oraz wszystkie wyniki wykonywanych w ciąży badań (grupa krwi w oryginale, mocz, morfologia, HBS, toxoplazmoza, glukoza, USG). Listę rzeczy potrzebnych dla maleństwa powinien przekazać Ci szpital, w którym będziesz rodziła.
Dziecko: nadal intensywnie ćwiczy wdychanie i wydychanie wód płodowych. Teraz waży ok. 2300g i mierzy 35cm.

[smartads]
35 tydzień
Mama: możesz odczuwać ucisk w dole brzucha. Maluszek naciska na dolną część miednicy i możesz czuć nieprzyjemne mrowienie. Możliwe, że masz teraz problemy z koncentracją, zapamiętywaniem. Jest to wynik kurczących się komórek mózgowych ciężarnej kobiety. Na szczęście po porodzie wszystko wróci do normy.
Dziecko: jego waga to ok. 2550g a długość ok. 36cm. Gdyby mogło mówić, powiedziałoby z pewnością: „ale tu ciasno”. Patrzy na otaczający go świat i wsłuchuje się w bicie Twojego serca i inne dźwięki „z zewnątrz”.
36 tydzień
Mama: często myślisz o porodzie, jak to będzie, kiedy, po czym poznasz… W tym tygodniu może obniżyć Ci się brzuszek, co spowoduje, że lżej Ci będzie oddychać. W zasadzie dziecko jest już zdolne do samodzielnego życia poza Twoim łonem, ale te ostatnie tygodnie są dla niego bardzo istotne. Staraj się nie nadwerężać, wysypiaj się.
Dziecko: czerpie teraz wapń z Twojego organizmu, żeby wzmocnić swoje kości. Kości czaszki nie są zrośnięte, co ułatwi przejście płodu przez kanał rodny. W tym tygodniu maluszek waży 2800g i mierzy 37cm (po wyprostowaniu 46 cm).
37 tydzień
Mama: główka Twojego dziecka, przesuwając się w dół, naciska na kości miednicy, co powoduje bóle (tzw. rwa kulszowa). Objawia się to drętwieniem, mrowieniem i osłabieniem mięśni oraz bólem w jednej, albo w obu nogach.
Dziecko: jest już całkiem wykształcone, gromadzi już tylko tłuszcz, który będzie mu niezbędny do regulacji temperatury ciała oraz poziomu glukozy we krwi. Płuca też są już w pełni ukształtowane. Jest już wystarczająco dużo surfaktantu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania płuc.
38 tydzień
Mama: jeszcze częściej biegasz do toalety, bo ucisk na pęcherz moczowy jest silniejszy. To ostatnie chwile, żebyś mogła sobie pozwolić na jedzenie tego, na co masz ochotę. Po porodzie, jeśli zamierzasz karmić piersią, z wielu rzeczy będziesz musiała zrezygnować.
Dziecko: jest już całkiem ukształtowanym pulchnym bobasem. Jest ułożone w pozycji z główką w dół, gotowe do przyjścia na świat. Traci teraz meszek oraz maż płodową, która chroniła jego skórę przed działaniem płynu owodniowego. Ich resztki trafiają do jelita dziecka, wraz z innymi substancjami przemiany materii, tworząc smółkę – pierwszą zielonkawą kupkę, jaką po urodzeniu wydali Twój maluszek.

[smartads]
39 tydzień
Mama: czujesz się grubo i ciężko. Wypoczywaj, wypoczywaj i jeszcze raz wypoczywaj.
Dziecko: ma ok. 3250g i 51cm.
40 tydzień
Mama: masz już dosyć czekania i nie możesz doczekać się, żeby zobaczyć swoje dziecko.
Jeżeli zaczniesz odczuwać skurcze częściej niż co 5-10 min ruszaj do szpitala. Czas na poród.
Dziecko: jest już gotowe do przyjścia na świat. Wszystkie narządy i układy są gotowe do funkcjonowania samodzielnie. Serduszko bije 110-150 razy na minutę. Po porodzie płuca rozprężą się, w układzie krążenia nastąpią zmiany – krew wpłynie do tkanki płucnej.
Gratulacje! Dzięki Wam drodzy rodzice dokonał się cud, jakim jest powstanie nowego
człowieka.

kamyk

Dodaj komentarz