Przebieg ciąży tydzień po tygodniu

20 tydzień
Mama: jeśli jeszcze nie poczułaś ruchów dziecka, w tym tygodniu zapewne je poczujesz i nie będziesz miała wątpliwości, czy to na pewno TO. Możesz zacząć odczuwać skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa. Jest to rytmiczne „stawianie się” brzucha, nie bolesne, jednak nieprzyjemne. Skurcze te to przedporodowy trening mięśnia macicy.
Dziecko: możesz usłyszeć bicie serca maluszka za pomocą np. KTG.
Zaczynają pracować gruczoły łojowe, efektem czego jest wytworzenie mazi płodowej, która chroni skórę dziecka przed płynem owodniowym i sprawia, że jest bardziej śliska.
21 tydzień
Mama: dno macicy sięga już do pępka i ciąża staje się coraz bardziej widoczna. Dolegliwości ciążowe zanikają, w związku z czym czujesz się dobrze.
Dziecko: w tym okresie ciąży dobrze rozwinięte uszy u dziecka pozwalają rozpoznawać dźwięki. Wciąż ćwiczy rączki i nóżki, wiercąc się i kręcąc. Potrafi dotykać, gładzić się po twarzy.
22 tydzień
Mama: mogą pojawić się przebarwienia na skórze, które nasilają się pod wpływem słońca. Dlatego staraj się unikać słońca i używać kremy z filtrem UV, nie mniejsze niż 15-tka. Przebarwienia mogą być efektem niedoboru kwasu foliowego w organizmie, dlatego jadaj produkty bogate w kwas foliowy.
Dziecko: reaguje na głośne dźwięki, a także na zmianę temperatury i oświetlenia. U chłopców jąderka zaczynają schodzić z jamy brzusznej do worka mosznowego.
23 tydzień
Mama: mogą pojawić się obrzęki, które po odpoczynku powinny zanikać. Jest to efekt zwiększenia ilości płynów ustrojowych. Jeżeli mimo odpoczynku obrzęki są duże, albo nie zanikną, należy skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw stanu przedrzucawkowego (zatrucia ciążowego, gestozy).
Dziecko: na USG można zaobserwować jak maluszek ssie kciuka. Tkanka podskórna się zwiększa, ciałko coraz obficiej pokryte jest mazią płodową. Kości stają mocniejsze.

[smartads]
24 tydzień
Mama: objawy fizyczne jakie możesz odczuwać to:
– wyraźniejsze ruchy dziecka,
– bolesność podbrzusza,
– zaparcia,
– zgaga i niestrawność,
– przekrwione śluzówki nosa lub krwawienia,
– wzmożonym apetyt,
– świąd skóry brzucha,
– skurcze łydek,
bóle kręgosłupa,
– powiększenie piersi,
– bóle głowy wraz z zasłabnięciami lub omdleniami,
– krwawienia z dziąseł.
Dziecko: waży ok. 550g i mierzy ok. 21cm. Ruchy maluszka są coraz bardziej odczuwalne. Na większy hałas może zareagować niepokojem.
25 tydzień
Mama: w tym tygodniu czeka Cię badanie krwi na poziom cukru. Tzw. test obciążenia glukozą.
Dziecko: pod skórą zaczynają się tworzyć naczynia krwionośne dzięki czemu skóra dziecka nabiera koloru różowego.
26 tydzień
Mama: mogą pojawić się żylaki i hemoroidy. Dlaczego? Ponieważ w czasie ciąży zwiększa się masa ciała, co powoduje obciążenie krwiobiegu. Większa objętość krwi dotyka głównie żył odprowadzających krew z dolnych partii ciała do serca. Wysoki poziom progesteronu powoduje rozluźnienie mięśni gładkich, a to z kolei spowalnia przepływ krwi w żyłach. Dlatego należy stosować dietę bogatą w witaminę C oraz bioflawonoidy i unikać długiego siedzenia.
Dziecko: łożysko jest już prawie w pełni wykształcone. substancja – surfaktant – potrzebna do rozprężenia płuc (wydech). Wzrasta siła i częstotliwość skurczów i rozkurczów klatki piersiowej.
W tym tygodniu kończy się II trymestr ciąży.
27 tydzień
Zaczynamy III trymestr ciąży.
Mama: dolegliwości, które mogą teraz dokuczać to bóle pleców i skurcze mięśni nóg.
Dziecko: od 27 tygodnia powieki zaczynają się otwierać a dziecko bardzo silnie reaguje na mocny strumień światła.
28 tydzień
Mama: w 28 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się 2 palce nad pępkiem.
Dziecko: urosło o kolejny centymetr i przybyło na wadze kolejne 100 gram. Można zaobserwować okresy czuwania. Pojawia się faza REM. Mózg nabiera charakterystycznych rys – pojawiają się bruzdy i zwoje. Na głowie rosną włosy a na buzi brwi i rzęsy.

[smartads]
29 tydzień
Mama: objawy mogące towarzyszyć w tym czasie:
– nasilającą się biaława wydzielina z dróg rodnych,
– zaparcia,
– zgaga i niestrawność,
– bóle głowy,
– ból podbrzusza, boków oraz pleców,
– świąd brzucha,
– sporadyczne skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa,
– powiększenie piersi,
– wyciekające mleko z piersi – siara (może pojawić w piersiach przed porodem i nie wyciekać lub pojawić się dopiero po urodzeniu dziecka),
– żylaki na nogach i hemoroidy (żylaki odbytu),
– wystający pępek,
– spłycenie oddechu,
– krwawienia dziąseł,
– uczucie zatkania nosa.
Dziecko: w tym czasie bardzo dużo śni. Ma długość ok 37cm a waży 1250g.

Dodaj komentarz