Choroby wieku niemowlęcego

Potówki

     Bardzo często mamie wydaje się, że dziecku jest zimno, ma zimne rączki i trzeba je dodatkowo ubrać lub okryć podczas snu. Nic bardziej błędnego. Dziecko powinno być ubrane w maksymalnie jedną bawełnianą warstwę więcej niż dorosły człowiek. Ciepłotę sprawdza się wyłącznie na karku, jeśli jest bardzo ciepły to znaczy że maluszkowi jest za gorąco. Takie przegrzewanie jest powodem pojawiania się potówek. Najczęściej po spaniu zauważamy na ciele dziecka drobne czerwone krosteczki. Obejmują głównie skórę twarzy, głowy, szyi, pachwin lub tułowia. Można wtedy zastosować kąpiel z dodatkiem rumianku, ale zwykle potówki same znikają i nie trzeba specjalnych zabiegów. Aby ich uniknąć w przyszłości należy pamiętać o odpowiednim ubieraniu i temperaturze w pomieszczeniu nieprzekraczającej 22 stopni. Gdyby z krostek zaczął się sączyć płyn, zmieniałby swój wygląd lub mocno powiększały, należy zgłosić się do lekarza.

[smartads]

Ząbkowanie

     Przynosi tyle samo radości co trosk. Zanim dziecku wyjdzie pierwszy i kolejny ząbek, można się spodziewać różnych objawów ząbkowania, często podobnych do objawów choroby. Dziecko ślini się, bierze wszystko do buzi, traci apetyt i często jest bardzo niespokojne, a w nocy budzi się z płaczem. Ząbkowanie to dla niego nic przyjemnego, bo niejednokrotnie wiąże się z bólem. Można go łagodzić specjalnymi chłodzącymi żelami i mrożonymi gryzakami. Niekiedy podczas wyrzynania ząbka występuje gorączka i jeśli nie ma innych objawów choroby wystarczy podać środek przeciwgorączkowy. Rzadziej, ale zdarza się też katar i biegunka. Wraz z przebiciem ząbka objawy mijają i życie wraca do normy, aż do kolejnego…, ale z każdym następnym mama łatwiej rozpoznaje winowajcę zachowania, gdyż zwykle dziecko ma takie same objawy przy każdym ząbku. Mając pod ręką pełen arsenał wypróbowanych środków, na pewno uda się przejść cały okres ząbkowania bez paniki dla mamy i większego bólu dla dziecka.

Biegunka

     O biegunce mówimy wówczas, kiedy niemowlę oddaje częściej niż zwykle kilka lub kilkanaście płynnych stolców, czasem pienistych, w których znajdują się np. niestrawione resztki pokarmu, śluz krew bądź ropa. Biegunce może towarzyszyć gorączka, wymioty, ból brzuszka i brak apetytu. Przyczyn biegunki jest bardzo wiele. Może być wynikiem złej diety mamy, nietolerancji jakiegoś składnika pokarmu, nieprawidłowego wykształcenia jelit czy ząbkowania. Biegunki nie należy bagatelizować, gdyż często zwiastuje poważniejsze choroby, jak alergia pokarmowa, początek infekcji, rotawirus czy rzadziej mukowiscydoza.
     Nawet miesięcznemu dziecku można podać probiotyk (2-3 dawki) i jeśli biegunka minie, lub zajdzie poprawa, to znaczy, że nie zwiastuje to żadnej choroby, jeśli jednak trwa lub dołączy do niej gorączka, należy się zgłosić do lekarza, który zbada dziecko i przepisze odpowiednie preparaty. Podczas biegunki ważna jest lekkostrawna dieta (mamy karmiącej lub dziecka w zależności od wieku) i podawanie dużej ilości płynów oraz elektrolitów, żeby dziecko się nie odwodniło. Najlepsza jest woda, nigdy sok, gdyż cukier powoduje fermentację w jelitach. Należy tez pamiętać o higienie pupy, ponieważ takie kupki bardzo szybko prowadzą do odparzeń.

Dodaj komentarz